Maykopskaya Cad. No:148
TL TR43 0020 5000 0085 4338 0000 01
USD TR59 0020 5000 0085 4338 0001 01
EURO TR32 0020 5000 0085 4338 0001 02
* Anıl Ercan Sönmez – Cankat Acı ortak hesabı

Amaç

Maykop Tıj İlkay Dönüş Yolu Misafirhanesi, Adigey’ e yerleşim ve vatandaşlık işlemleri yürütenlerin zorunlu "adres kaydı" ve uygun fiyatlı konaklama ihtiyacını karşılamak, yerleşimcilere dil ögrenimi, sosyal ve kültürel faaliyetlerle adaptasyonlarında destek olmak ve Maykop’ u ziyaret eden Kafkasyalılar için nezih ve sosyal bir konaklama ortamı sunmak için hayata geçiyor.

Misafirhanede sadece Kafkasya kökenlilere hizmet vererek, misafirlerinin kendilerini evlerinde hissedebilecekleri bir ortamı oluşturmayı hedefliyoruz.

Misafirhane’ nin hizmet konuları

 • Maykop’ a kesin dönüş yapmış kişilerin, ilk etaptaki barınma ihtiyaçlarını orta vadede (3-6 ay kadar süreyle) karşılamak. Bu süreçte konaklama hizmetini çok uygun fiyatla sunmak.
 • Vatandaşlık işlemleri yürütmeleri nedeniyle Maykop’ a 6 ayda bir seyahat edenlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak. Bu süreçte konaklama hizmetini turistik seyahatlere oranla daha uygun fiyatla sunmak.
 • Maykop seyahati yapan tüm Kafkasya’ lılara Maykop normlarında fiyatlar ile, kendi kültüründen insanlarla bir arada olabilecekleri, güvenli, konforlu konaklama hizmeti sunmak.
 • Çok amaçlı salonda dil eğitimi vermek. Sosyal faaliyetlerle adaptasyon çalışmalarına destek olmak.
 • Vatandaşlık işlemleri yürütenlere veri merkezi hizmeti sunmak. Bulundukları aşamada yapmaları gerekenler, ileri aşamalarda yapmaları gerekenler, benzer durumdakilerin karşılaştığı zorlukları aşma yöntemleri gibi bilgileri merkezileştirerek, büyük bir eksiğin giderilmesi hedefleniyor.
 • Vatandaşlık işlemleri yürütenlere, karşılaştıkları hukuki zorluklar, çözümleri ve mevcut haklarıyla ilgili, misafirhane bünyesinde avukat istihdam ederek hukuk hizmeti sunulması hedefleniyor.

Proje Komisyonu

Vatandaşlık işlemleri yürütenlerin, geri dönüş yolunda en büyük ihtiyaç olarak dile getirdikleri bu proje, Maykop ve İstanbul’ da yer alan iki komisyonun ortak çalışması ile yürütülüyor.20 yıldır Maykop’ ta ikamet eden Miraç Dug, proje başkanlığı görevini yerine getiriyor.

Proje, herhangi bir dernek, federasyon, gruba ait olmamakla birlikte, halkımız için büyük bir hizmet olarak nitelendirilen bu çalışmaya, çeşitli dernek, federasyon, klüp ve gruplar gönüllü olarak destek veriyorlar. Gelinen aşamaya kadar tüm çalışma, gönüllerin maddi, manevi ve fiziki desteği ile hayata geçirilmiştir.

Proje Maliyeti

3 katlı 28 yatak kapasiteli, bahçesinde halihazırda bir ev bulunan projenin arsa dahil toplam maliyetinin 350.000$ olması öngörülüyor.

Kaynak

Proje, başlangıcından bitimine kadar tamamıyla gönüllülerin maddi ve manevi katkıları ile yürütülmektedir.

Mülkiyet ve Resmi Haklar

İnşaat süresinde mülkiyet ve tüm resmi sorumluluklar Maykop'ta ikamet eden projenin Maykop komisyonu üyesi Dug Miraç'a aittir. İşletme aşamasından itibaren, mülkiyet ve resmi sorumluluklar mevcut veya ileride oluşturulacak bir sosyal örgüte devredilecektir.

Mimari özellikler

 • Şehir merkezinde 600 m² arazi
 • Biri hali hazırda mevcut, ikincisi yeni inşa edilen toplam 580 m² kullanım alanlı 2 bina
 • Yeni binada 3 katlı mimari
 • 28 yatak kapasitesi
 • 85 m² çok amaçlı toplantı salonu
 • Profesyonel konaklama hizmeti

Mimari proje ve misafirhanenin konumu

Çalışma yöntemimiz

Arsanın araştırılmasından, bahçenin temizlenmesine, mimari projenin çizilmesinden, gereksiz yapının yıkılmasına, molozların taşınmasından, temelin kazılmasına, temel atılmasından birinci kat duvarlarının örülmesine kadar işçiliklerin tamamı gönüllüler tarafından imece usulü ile yapılıyor. Bu sayede, Anavatan’ da diaspora için yapılan bu hizmetin hem çalışma yöntemi hem de kendisi bir ilki başarmış oluyor. Çeşitli gençlik grupları, misafirhane inşaatını ziyaret eden diasporalılar, Maykop’ ta yaşayan gençler ve pek çok kişi inşaatta gönüllü olarak işçilik yapıyor.

Önemli Bilgiler

 • Proje çalışmaları 15.03.2013 tarihinde başladı.
 • Yaklaşık 1 ay sonra Maykopskaya Cad. No 148 adresindeki ev, bahçesine yeni bina yapılmak üzere satın alındı.
 • Mimari proje hazırlandı ve inşaat izinleri için resmi başvurular yapıldı.
 • Yaklaşık 4 ay sonra, 25.07.2013 ‘de temel atma töreni yapıldı. Törende Adigey ve Türkiye’ den katılımcılar ve yetkililer hazır bulundu. Tören haberi Adigey televizyonu haber bültenleri ile gazete ve radyolarda da yer aldı.
 • Türkiye’ deki pek çok festival, toplantı, gösteri ve etkinliklerde projenin tanıtımı yapıldı. Toplumumuzun ileri gelenleri ile görüşmeler yapıldı. Kaffed yönetim kurulu projeye destek verme kararı aldı. Her yaş grubundan yüzlerce kişi projeye gönüllü katkıda bulundu.
 • Adigey’ de devlet yetkilileri ve toplumun önde gelen isimleri ile görüşmeler yapıldı. Adigey cumhurbaşkanı ve kültür bakanı projeye destek olma sözü verdi. Toplumun önde gelenleri komisyonda yer alarak veya birinci dereceden destek vererek katkıda bulunuyorlar.
 • İnşaat, 2. katın yükselmesine kadar Maykop’ ta yaşayan çerkeslerin gerek işlerinden feragat ederek, gerekse iş dışı saatlerinde gece geç saatlere kadar inşaat işlerinde bilfiil çalışması ile dışarıdan hiçbir işçilik temin edilmeden yürütüldü.
 • Misafirhanenin faaliyete geçmesiyle, çok amaçlı salonunda kültürel faaliyetler, dil dersleri ve toplantılar düzenlenerek elde edilen gelir işletmenin döner sermayesine dahil edilecek.
 • İşletme profesyonel kişiler tarafından profesyonel olarak yapılacak.
 • İşletme kurulunda, proje komisyonundan kişilerin yer alması ve mülkiyet ile tüm resmi hakların bir dernek/vakıf bünyesine aktarılması planlanıyor. İşletme, komisyon tarafından oluşturulan işletme kitabında yer alan kurallara göre yapılacak.